Inloggen
voeg je dagcolumn toe

Dagcolumn

Benoemen

Vanochtend lees ik in de krant dat het op 13 november 2024 een wedstrijdje benoemen was. De ene na de andere woordvoerder vond het noodzakelijk dat benoemd moest worden dat het Marokkaanse jongeren op scootertjes waren, die anti-semitistisch waren en zelfs, het zal worden onderzocht, terroristisch, zodat ze het paspoort kan worden afgenomen.

Nou, het is benoemd. Van gematigd tot extreem rechts is het benoemd.

Maar mag ik dan ook benoemen dat pogroms altijd met steun van de overheid zijn uitgevoerd? Mag ik dan ook benoemen dat het aanspreken van mensen op hun identiteit direct gevolgen heeft in de samenleving? Mag ik dan ook benoemen dat bij mijn vrouw in de MBO school de ene helft van de klas tegen de andere helft van de klas zegt dat ze terug moeten naar hun eigen land? En dat dit land Eritrea, Soedan of Afghanistan is?

Mag ik dan ook benoemen dat deze regering vergeet de agressie die de staat Israël tegen willekeurige inwoners van Gaza, de Westbank en Libanon pleegt te benoemen? En dat deze regering weigert dat geweld klip en klaar te veroordelen? En dat onze Nederlandse jongeren met een Marokkaans uiterlijk op tal van manieren dagelijks te maken hebben met discriminatie en dat ze dachten dat ze verhaal moesten halen tegen de mensen die hun broeders in de taxi’s in Amsterdam en in GAZA-strook aanvallen? Mag ik hun onderlinge solidariteit benoemen?

En mag ik dan ook benoemen dat onderlinge solidariteit niet alleen mooi is, maar ook gevaarlijk voor degenen die buiten de groep vallen? Dus dat de onderlinge solidariteit van de Grote Benoemers in de Tweede Kamer heel erg bedreigend is voor onze Nederlanders met een Marokkaans uiterlijk?

Mag ik benoemen dat een Chileen na de moord op Van Gogh zijn huis niet uit durfde, omdat hij werd aangezien voor een Marokkaan?

Wat Natascha van Weezel probeert te zeggen is zoek de nuance, broeder. Zoek de empathie, zuster. Zoek waar we elkaar als mensen kunnen begrijpen. Liever begrijpen dan benoemen.

Schrijver: Jan R. Lønsing, 14 november 2024


Geplaatst in de categorie: actualiteit

4.0 met 8 stemmen aantal keer bekeken 275

Er zijn 6 reacties op deze inzending:

Jan R. Lønsing, 3 maand geleden
@Bet Weter Wat is integratie precies?
Volgens mij is dat niet alleen dat mensen met een buitenlandse achtergrond zich aanpassen aan de Nederlandse samenleving, maar ook dat mensen die dat niet hebben zich ook aanpassen aan de Nederlandse samenleving.
Beiden moeten de ander accepteren, want we vormen samen die samenleving. Zoals het nu is, worden (te veel) mensen gediscrimineerd op huidskleur en/of achternaam. Omdat dit veelal gebeurt, maar niet uitsluitend, door de groep die wordt gezien als meerderheid, moet ook díe groep zich beter integreren. Bijvoorbeeld.
Bet Weter, 3 maand geleden
Ik snap waarschijnlijk alweer niet hoe je dit bedoelt. Integratie moet van meerdere kanten komen zeg je. Bedoel je daar mee dat goed geïntegreerde mensen zich ook tot op zekere hoogte moeten aanpassen aan slecht geïntegreerde mensen? Dat er water bij de wijn moet worden gedaan om de lieve vrede te bewaren? Er zijn al rivieren water bij de wijn gedaan op vele vlakken in de samenleving. De wijn smaakt op den duur naar slootwater.

Ik snap wel dat je het geen pogrom zou moeten noemen. Dat is behoorlijk overdreven. Het is een relatief kleine groep die intolerante aangeleerde denkbeelden ook in de praktijk willen verwezenlijken. Er zijn veel meer mensen van Noord-Afrikaanse oorsprong die prima meedraaien in de maatschappij. Het is wel zo dat een kleine groep de boel behoorlijk kan verstieren. Dit moet niet afstralen op de gehele groep. En dat is m.i. in het debat ook vaak benoemd.
Jan R. Lønsing, 3 maand geleden
Naïviteit is denken dat integratie van één kant moet komen en dat het wel is af te dwingen met hardere wetten, strengere straffen en het benoemen dat de anderen maar niet willen meewerken. Het is de naïviteit van "als ons beleid niet werkt, moeten we meer van ons beleid toepassen totdat het werkt" (de wet van Arie de Jong - zie 'het kleine verschil dat alles verandert (2024)).
Bet Weter, 3 maand geleden
Kan best zijn dat ik Jans bedoeling niet begrijp Marja (schijn ik wel vaker last van te hebben).
Maar je mag toch wel dingen benoemen die in jouw optiek waar zijn? Naar verbinding zoeken is altijd goed. Maar voor verbinding heb je verband nodig. Als dat decennialang al ontbreekt wordt het een moeilijk verhaal al zijn de bedoelingen nog zo goed. Op een gegeven moment moet je ook kunnen of willen inzien dat je met “het zoeken naar verbinding” geen steek verder komt. Je raakt zelfs verder van huis. Het aanspreken van mensen op hun identiteit heeft volgens Jan gevolgen voor de samenleving. Maar in zijn column wordt identiteit (of het nu geloof, afkomst, politieke kleur of ras is) door Jan zelf regelmatig gebruikt. Wijzen met het linkse vingertje. Prima mag allemaal van mij.
Ik geloof zonder meer in Jans goede bedoelingen. Net zoals die van Natascha van Weezel. Ik vind ook dat bij beiden een behoorlijk portie naïviteit een rol speelt in de benadering van de problemen.
Marja de Raadt, 3 maand geleden

Ik krijg nu niet bepaald de indruk dat Jans bedoeling ('onderling begrip') bij Bet is overgekomen...
Bet Weter, 3 maand geleden
Mooi dat je alles zo duidelijk benoemt Jan.
Ik vind deze column een typisch voorbeeld van een klassiek linkse of extreemlinkse reflex.
Als het woord "antisemitisme" of "jodenhaat" genoemd worden treden direct kwijlend (Pavlov) de geconditioneerde reflexen in werking. "Discriminatie" en "islamofobie".
Solidair zijn met je geloofsbroeders. Een groot goed. Yeah bro

Geef je reactie op deze inzending:

( vink aan als je niet wilt dat je e-mailadres voor anderen in beeld verschijnt)