Cruijffiaans
Ik las vanmorgen in de krant dat CDA-leider Bontenbal op Cruijffiaanse wijze heeft gereageerd op de suggestie dat 75 zetels geen meerderheid is. Hij zei: ‘Het is maar net hoe je er tegen aankijkt. Met 75 zetels is er ook geen meerderheid om je weg te sturen.’ Helaas kunnen we de grote Johan niet meer vragen of de logica van onze Henri met recht het predicaat ‘Cruijffiaans’ verdient. Als ik een lijntje naar de hemel had zou ik bellen en ik stel me voor dat het antwoord van de grote meester dan iets is in de trant van:
“Luister, je moet dus nu hier vanuit de hemel de politiek volgen en je bent er zelf niet meer bij. Sommige mensen denken dat dat een nadeel is maar dat is dus niet zo. Je heb hier namelijk overzicht en alles begint met overzicht. Dat is logisch. Als je dus nu, op dit moment, kijkt naar die nieuwe zetelverdeling en je kijkt dus naar de opstelling waarin ze dus in de Tweede Kamer willen gaan spelen dan zeg je tegen die partij wie weer wat teruggewonnen heb, die van die, hoe heet ie, die Bonterbal, je heb het niet begrepen. Die wil namelijk het spel gaan spelen in een blok. Hij gaat als een blok in het midden van die kamer zitten. En dat is dus eigenlijk op dit moment met het aantal tegenstanders wie je hebt het domste wat je ken doen. Dat is logisch. Kijk als je dus maar vijf zetels heb dan ken je beter samen klonten en je kans afwachten want een blok wordt dus nooit geitenkaas. Maar nu je d’r weer achttien heb ken je dus beter in een raster gaan spelen. Dat wil dus zeggen je verdeelt je posities over de héle kamer. Dat is ook logisch want dan hebbie altijd een optische meerderheid. En optisch is belangrijk. Je moet ook nooit elke dag op dezelfde stoel gaan zitten want dan hebbie dus geen verrassing. Ik noem het zelf daarom altijd een golvend raster. Begrijpt u me nog? Nee, geeft niks, als ik gewild had dat je me begreep had ik het wel duidelijker uitgelegd.”
Als Henri Bontenbal dit dan zou horen en zou zeggen “maar meneer Cruijff, dan weet toch niemand meer waar het CDA nou precies voor staat” dan antwoordt de grote roerganger: “Maar dat was altijd al jullie kracht Henri, je moet altijd uitgaan van je eigen kracht.”
Zie ook: https://www.peterdeliefde.com
Schrijver: Peter de Liefde, 12 november 2025

Geef je reactie op deze inzending: