Inloggen
voeg je dagcolumn toe

Dagcolumns

Belangrijke week voor Trump

Vandaag vertrekt Trump naar China, waar hij overmorgen de alleenheerser Xi en zijn uitdager op wereldniveau opnieuw gaat ontmoeten. Geen makkelijke trip voor de Donald omdat hij nog steeds geen vrede heeft gesticht met Iran, dat als bevriende natie van China bestempeld kan worden. Bovendien heeft Xi al laten weten dat hij het helemaal niet vreemd vindt dat Iran over splijtstof kan beschikken, maar natuurlijk wel voor vreedzame doeleinden.

Belangrijk lijkt ook te zijn hoe Trump zich zal uitspreken over Taiwan, dat de Chinezen van Xi zien als een (afvallige) provincie. Xi aast erop deze provincie binnen 10 tot 20 jaar weer samen te kunnen voegen met het vaste land. Misschien zelfs eerder als Trump niet volop zijn steun zal uitspreken voor militaire bescherming van Taiwan, hoewel het sowieso de vraag is of Amerika op het ogenblik genoeg wapens heeft om dit eiland te kunnen beschermen. De vloot ligt in het Midden Oosten, 25 miljard is besteed aan onder meer het wapentuig voor het lam leggen van de Iraanse regering.
Maar ik verwacht dat Xi (of een opvolger) niet gewapenderhand maar heel langzaam langs diplomatieke lijnen Taiwan eigen zal maken. China heeft nooit haast.

Trump zet deze reis in voor zijn handelsdoeleinden. Heel veel toppers van het bedrijfsleven mogen de president begeleiden bij zijn handelsmissie: zelfs Musk, met wie hij gebrouilleerd was, maar die nu weer als Directeur Tesla mag aanschuiven. Maar ook Cook (Apple), Ortberg (Boeing), Solomon (Goldman Sachs), Miebach (Mastercard) en veel andere magnaten.
Je moet er niet aan denken dat een vliegtuig met zo veel pommeranten aan boord zou neerstorten…

Interessant is ook dat Rubio meegaat en niet Vance. Het lijkt erop dat Rubio in de ogen van Donald meer kans heeft hem in 2028 op te volgen dan Vance, die kennelijk niet in alles instemt met wat de president beoogt.

Al met al kan gesteld worden dat met deze top Trump weer heel veel aandacht weet te scoren. Aandacht die dus niet uitgaat naar het verschrikkelijke optreden van zijn bondgenoot Israël, dat niets achterwege laat om de Gazanen en nu ook de Libanezen te knechten.
En over het Epstein-dossier hoor je de komende week ook niets: maar… dat komt er nog wel aan, verwacht ik. Misschien in het najaar.

Schrijver: Trump-watcher, 13 mei 2026


Geplaatst in de categorie: actualiteit

Er is nog niet op deze inzending gestemd.aantal keer bekeken 6

Er zijn nog geen reacties op deze inzending.


Geef je reactie op deze inzending:

( vink aan als je niet wilt dat je e-mailadres voor anderen in beeld verschijnt)