Inloggen
voeg je beschouwing toe

Beschouwingen

Pussy Riot in het Paard te Den Haag

In het voorprogramma was de Haagse punkband Dolly Min met als zingende frontvrouw Ewa Minderman, een potige dame, met een flink stemgebruik. Ze zei o.a.: 'Alle Rutte's en alle Trump's, fuck them!'. Dat klonk dus even na de NAVO-top keihard in de Grolsch-zaal aan de Prinsegracht 12. Hun debuut-EP 'Girls Bite Back' bevat o.a. 'Subsidised Bombs' (tegen wat Israël in Gaza deed/doet), 'Boys Wanna Ne Her', 'White Noise', 'Work Out' en 'Super Opportunist'. Ewa werkt bij het Paard, net als de basgitarist Wouter Andeweg en de drummer Wesley Bohemen. De gitaristen zijn Casper Bekhof en Shanna M. Casey.

Voordat Pussy Riot opkwam, speelde de drummer Eric J. Breitenbach een werkelijk fantastisch en weergaloos drumfestijn. Hij gooide zijn hele ziel en zaligheid erin. Ik zag nooit eerder een drummer, die zo in zijn drumspel opging. Prachtig hoe hij daarbij met zijn lange haren zwiepte. Nu al een legende, die man. Hij is de helft van het duo New Age Doom, een experimentele, extreme dronme metal band uit Vancouver. De andere helft is de multi-instrumentalist Greg Valou.

Na het spectaculaire drumsalvo van Eric kwamen de drie dames van Pussy Riot op het podium, waar hun microfoons al die tijd al klaarstonden. De punkrockband Pussy Riot is anti-Poetin en anti alle dictators. En ook anti alle politie- en legerterreur. In ieder geval was Maria (Masha) Vladimirovna Alyokkina (37) aanwezig. Die heeft de gepresenteerde zang- en kijkshow 'Riot Days' bedacht, gebaseerd op haar leven als Russische activiste en haar navrante gevangenistijd. Het is een live performance, gebaseerd op haar boek met live muziek en videobeelden. Het is echt een hele heftige show. Maria is ook een dichteres. Zij is klein van stuk en heel stevig gebouwd. Ze heeft prachtig haar en een zeer lief gezicht. Je begrijpt bijna niet waar zij al die tijd zoveel woede vandaan kan halen, totdat je beseft, dat ze wel moet om zichzelf tegen die overheersende agressie van Poetin en de zijnen te verweren. Die aanhoudende woede in zang, mimiek en gebaren is een terechte reactie op de sadistische martelpraktijken van het Poetin-regime, waar zij onder geleden hebben en lijden. Het is ook verwerkingsverbeeldingskracht, therapeutische heling. Als een opstandige, rebellistische, anarchistische mantra. Maria droeg een korte jurk en haar gespierde onderbenen vielen mij op. Wie de andere twee zangeressen precies waren, durf ik niet met zekerheid te zeggen, maar ik gok toch Nadezjda (Nadya) Tolokonnikova (35) en Jekaterina Samutsevitsj (42), die ook gevangen zaten, vanwege hun moedige optreden in de kathedraal van Christus de Verlosser in Moskou.

Pussy Riot bestaat uit zo'n 10 tot 20 leden of meer. Zij, van wie ik dacht dat zij Nadezjda was, is waarschijnlijk de blondine Diana Joerievna Burkot, maar wie dan ook, zij was gekleed in een sexy lingerieset en zij speelde heel geraffineerd electrische viool. Ze had echt een Playboy-look en zij gebruikte haar sexy charmes heel bewust. Een primadonna en belladonna. Samen met de 'derde' zong zij af en toe ook heel hoog, lachwekkend meisjesachtig, bijzonder fraai. De derde zangeres zat meer in de kleren en leek soms een kogelvrij vest of bomvest te dragen. Die smeet ze ook een keer naar achteren. Maria deed de leadzang. Overigens begeleidde Eric hen op de drums. Ze hebben een uitstekende match met elkaar. Maria studeerde journalistiek en zij studeerde bij de dichters Dmitry Vedenyapin en Alexey Kubrik. Pussy Riot is o.a. beïnvloed door Alexandra Kollontai, Judith Butler, Karen Finley, Simone de Beauvoir en Vladimir Boekovski. En bands als Bikini Kill en Cockney Rejects. Maria is een christin en ik zag inderdaad een zilveren kruisje om haar nek bungelen. In 2008 kreeg zij samen met Nikita Demidov de zoon Filip. Van 2016 tot november 2019 had Maria een relatie met Dmitri Sergejevitsj Enteo (36), een extreemrechtse extremist/activist. Hij is o.a. homofoob en voor wapenbezit. Dat was volgens mij een vreemde combinatie. Maria heeft nu een liefdesrelatie met Lucy Shtein en ze zijn IJslandse staatsburgers. Lucy (28) is ook lid van Pussy Riot.

Op een gegeven moment gooide de 'derde zangeres', die overwegend het meest onzichtbaar bleef, flessen water leeg over het publiek. Tot mijn grote genoegen raakte ze mij ook. Een diep tragisch en toch ook topmoment was het, toen Maria neerknielde en vanuit haar tenen krijste. Ik meende de naam Poetin. Haar intense walging van die afgrijselijke sadist en moordenaar. Verder ratelde zij aan één stuk door in het Russisch en werd de vertaling in het Engels bij de videobeelden getoond. Het was adembenemende klasse van drie professionele showdames. Let wel, een bloedernstige show. De lichteffecten waren ook mooi en ik zag zelfs luchtbelletjes voorbij komen. Misschien iemand vanuit het publiek. Aleksej Navalny kreeg extra veel eer. Tenslotte toonden ze de Oekraïense vlag. Maria keek heel lief. De vrouw in lingerie zelfs verlegen. De andere bleef toch wat afwezig. In hun protestshow hadden ze alles gegeven. Geen wonder dat ze moe waren. Dat boos en wild zijn is meer dan een act, want in totale overeenkomst met wat hun zielen uitschreeuwen. Ik hoop dat die hele show een keer op de televisie verschijnt. Laat ik hun Punk Prayer herhalen: Mother of God, drive Putin Away!.

Schrijver: Sir Joanan Rutgers
27 juni 2025


Geplaatst in de categorie: idool

Er is nog niet op deze inzending gestemd.aantal keer bekeken 13

Er zijn nog geen reacties op deze inzending.


Geef je reactie op deze inzending:

( vink aan als je niet wilt dat je e-mailadres voor anderen in beeld verschijnt)