Inloggen
voeg je beschouwing toe

Beschouwingen

In de schaduw van Wolfgang Mozart

(voor Nannerl Mozart (1751 - 1829))

Jij bent geboren als Maria Anna Walburga Ignatia Mozart op 30 juli 1751 op de Getreidegasse 9 in Salzburg, op de derde verdieping van het woongebouw van de kruidengroothandel van Johann Lorenz Hagenauer, een goede vriend van jouw vader. Jouw roepnaam was Nannerl, wat ik persoonlijk maar moeilijk weet uit te spreken. Jouw ouders waren Johann Georg Leopold Mozart en Anna Maria Walburga Pertl. Op 27 januari 1756 werd jouw broer Joannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus Mozart geboren. Vijf van de zeven kinderen waren toen overleden. Jouw vader was componist en violist en op 14 november 1719 in Augsburg geboren. Jouw opa was de boekbinder Johann Georg Mozart. Jouw moeder is geboren op 25 december 1720 in Sankt Gilgen. Jouw grootouders waren de ambtenaar/muzikant Wolfgang Nicolaus Pertl en Eva Rosina Barbara (Euphrosina) Altmann.

In 1756 publiceerde jouw vader het boek 'Versuch einer gründlichen Violinschule', in 1757 werd hij hofcomponist, in 1758 tweede viool in het hoforkest en in 1762 vice-kapelmeester. Jullie woonden tot 1773 op de Getreidegasse 9, tot jouw 22-ste. Op Mönchsberg 34 in Salzburg staat de imposante Festung Hohensalzburg uit 1077. Jij was pianiste en zangeres en jij hebt vaak met jouw broer opgetreden. In januari 1762 gingen jullie op tournee naar München en in september 1762 naar Wenen. Tussen 1763 en 1766 waren jullie als gezin op tournee en gaven Wolfgang en jij veel concerten, o.a. in Londen en Parijs, waar baron Friedrich Melchior Grimm jou een virtuoze pianiste vond. Jullie speelden ook voor stadhouder Willem V van Oranje-Nassau. In eind 1767 en grotendeels 1768 waren jullie nog als wonderkinderen in Wenen aan het optreden. Jij mocht geen viool meer spelen van jouw vader, die dat geen instrument voor vrouwen vond. Jij speelde klavecimbel en fortepiano.

Jouw vader vond een muzikale carrière voor een vrouw ongepast en hij ging tussen 1769 en 1773 alleen met Wolfgang drie keer op tournee in Italië. In 1775 en 1781 ging jij met jouw vader naar München voor de premières van de opera's 'La finta giardiniera' en 'Idomeneo' van Wolfgang. Wolfgang componeerde diverse werken voor jou en jij gaf muziekles aan de kinderen in Salzburg. Van 1773 tot 1780 woonden jullie op de Hannibalplatz (nu Makartplatz) 8 in Salzburg. In 1778 ging jouw moeder met jouw broer Wolfgang naar Augsburg, Mannheim en Parijs. In Parijs verbleven zij bij baron Friedrich Grimm, in een slecht geluchte, kille en vuile kamer. Zij werd wekenlang ziek en zij voelde zich eenzaam. Zij overleed op 7 juli 1778 in Parijs. Jouw vader verweet Wolfgang indirect verantwoordelijk te zijn voor haar overlijden en het contact tussen hem en Wolfgang verslechterde snel. Er was lange tijd nauwelijks contact tussen hen.

Op 4 augustus 1782 trouwde Wolfgang in de Stephansdom in Wenen met de zangeres Maria Constanze Cäcilia Josepha Johanna Aloysia Weber. Zij kregen 6 kinderen, waarvan 2 de kindertijd overleefden; Carl Thomas, geboren op 21 september 1784, en Franz Xaver Wolfgang, geboren op 26 juli 1791. Tot jouw 33-ste woonde jij bij jouw tirannieke, vrouwonvriendelijke vader. In 1784 trouwde jij met Johann Baptist Freiherr Berchtold zu Sonnenburg (1736 - 1801), de opvolger van jouw opa's huis. Jij was de derde vrouw van Johann, die al 5 kinderen had uit zijn eerdere huwelijken, waarvan jij de stiefmoeder werd. In 1784 verhuisde jij dus naar het huis op de Ischler Strasse 15 in Sankt Gilgen, wat van jouw opa Wolfgang Nicolaus Pertl was geweest. Jouw moeder woonde daar tot haar 4-de jaar. Jij woonde daar tot het overlijden van Johann in 1801. Jouw broer is daar nooit geweest. Jouw vader woonde tot zijn overlijden op 28 mei 1787 op de Hannibalplatz 8. Johann en jij kregen 3 kinderen, waarvan alleen de oudste de volwassenheid bereikte. Het contact met Wolfgang was er in die tijd niet tot nauwelijks.

Wolfgang overleed op 5 december 1791 in Wenen. Nadat Johann in 1801 overleed, ging jij weer muziekles geven en woonde jij met jouw kinderen in Salzburg. Jij leefde eenvoudig en rustig. In 1825 werd jij blind. In 1829 bezochten Vincent en Mary Novello jou. Jij was uitgeput, zwak en bijna sprakeloos. Jij was arm en eenzaam. Jij overleed op 29 oktober 1829 in Salzburg. Jij werd 78 jaar en jij bent in de begraafplaats Sankt Peter op Sankt-Peter Bezirk 1 in Salzburg begraven. Dit is de begraafplaats van de Aartsabdij van Sint-Pieter bij de kathedraal op de Domplatz. Jij bent in de crypte nr. 54 in de communecrypte begraven. Daar is de componist Johann Michael Haydn ook begraven.

In 2010 verscheen de film 'Nannerl, la soeur de Mozart' van René Féret (1945 - 2015). René's dochter Marie Féret speelde jou en René's dochter Lisa Féret speelde prinses Louise van Frankrijk. René's vrouw Fabienne, ook een actrice, deed de bewerking en co-productie. Zoon Julien Féret is eveneens acteur. Van jouw composities is niets bewaard gebleven. In de film verbrand jij ze in de open haard. De componiste/arrangeur/orkestrator Marie-Jeanne Serrero heeft muziek geschreven, die van jou geweest had kunnen zijn. Inclusief etherisch gezang. In een laatste filmscène is jouw intense pijn om het afsnijden van jouw wil en lust tot componeren heel pijnlijk zichtbaar gemaakt.

Schrijver: Sir Joanan Rutgers
28 maart 2026


Geplaatst in de categorie: idool

Er is nog niet op deze inzending gestemd.aantal keer bekeken 4

Er zijn nog geen reacties op deze inzending.


Geef je reactie op deze inzending:

( vink aan als je niet wilt dat je e-mailadres voor anderen in beeld verschijnt)