voeg je beschouwing toe

Beschouwingen

beschouwing (nr. 5.519):

DRAAI REALISEREN GLOBALISEREN

Demografie oftewel bevolkingsleer, is een wetenschap die de grootte, de samenstelling en de verandering van een bevolking bestudeert. Vergrijzing en groei en verspreiding van mensen vallen er ook onder.

Demografische generaties

Daarvan zijn er inmiddels acht.
Er zijn nogal wat namen voor ontstaan. Wie verzonnen die? Niet één persoon in elk geval. Het was vaak het werk van meerdere bedenkers. Een generatie is een groep mensen die in een zelfde tijd (sociologisch gezien omgeveer vijftien jaar) is geboren.

De Stille Generatie (1928 - 1945)

Deze benaming stamt uit een essay in het Amerikaanse tijdschrift Time Magazin. Deze generatie werkte hard en zonder protest, was bescheiden en hield zich aan algemeen aanvaarde, culturele regels. Zij waren gefocust op veiligheid en stabiliteit na De Grote Depressie en WO11.
Er waren grote gezinnen en na de basisschool gingen de meeste kinderen aan het werk.

De Babyboomers (1946 - 1964)

Geboren na de Tweede Wereldoorlog, tijdens een geboortegolf die ontstond door vreugde om de bevrijding en doordat zwangerschap tijdens de oorlog werd uitgesteld vanwege armoe en onveiligheid. Mensen van wederopbouw, werkwillig en hiërarchie aanvaardend. In toenemende welvaart. Velen zijn nu met pensioen. Veel jongeren lijken wat geërgerd door deze senioren waarvan de meeste erg genieten van hun vrije tijd en korte vakantieuitjes. Ze hebben er hard voor gewerkt om na WO11 de samenleving en de economie weer op te bouwen.

Generatie X (1965 -1980)

Het ging minder goed met de economie.
De individualisering kwam op. Ontzuiling.
De zuilen, oftewel steunpilaren van de samenleving, stortten in. De kerkverlating begon.
Strikte scheiding tussen religies en socialisme en liberalisme verdween. Het individu wilde meer vrijheid.
Economisch was er tegenwind en een grote jeugdwerkloosheid. Twee maal een oliecrisis.
De Canadees Douglas Coulant zette deze term wereldweid op de kaart, maar hij werd eerder al in andere situaties gebruikt.
Generatie X draagt zorg voor hun kinderen, kleinkinderen en ouders en wil graag zijn kennis overdragen zijn ervaringen delen en verbinden.

Xennials (1971 - 1985)

Deze moesten kennismaken met de digitale wereld. Leren omgaan met een drukke levensstijl. Die van tweeverdiener zijn met een gezin. Hoogopgeleid in betere tijden. Zelfontplooiing en zelfstandig zijn stonden centraal. De Amerikaanse journaliste Sarah Stankorb verzon de naam voor deze generatie. Deze mensen kregen en krijgen te weinig rust.
Stilte is velen onbekend, terwijl deze broodnodig is om tot rust te kunnen komen. Hoofden bomvol informatie leeg te maken teneinde antwoord te krijgen op vele vragen. Te ontdekken dat er meer is tussen hemel en aarde dan de wereld waarin ze leven. Dat de soort maatschappijen die daarin bestaat zeer bepalend is.

Generatie Y/Millennials (1986 -2000)

Opgroeiend met internet en globalisering.
In hoge welvaart. Te veel, soms onzeker makende, verwarrende keuzemogelijkheden. Werk moet leuk zijn. Veel mensen, vooral twintigers en dertigers hebben bel-angst opgelopen.
Vinden telefoneren onprettig.
Ook ouderen kunnen daar last van hebben gekregen. De term Millenials werd geïntroduceerd door de historici Neil Howe en Wiiliam Strauss. Generatie Y kwam voor het eerst voor in een hoofdartikel van het Amerikaanse vakblad Advertising Age.

Bij de mobiele telefoon viel het nog mee, maar toen in 2015 de smartphone op de markt kwam, ging het mis. Anno 2026 heeft 50% van de jongeren bel-angst. Je kunt immers alles regelen met je smartphone zonder interactie te hebben. Je typt of spreekt in.

Sterk afgenomen in gezinnen zijn de vaste telefoons. Door Corona misten de jongeren die toen voor het eerst naar de middelbare school gingen, het opbouwen van contacten dat daar normaliter bij komt kijken. Het zou goed zijn de jeugd social media grotendeels af te nemen, die aan banden te leggen, in de hoop dat mondeling communiceren, ook per telefoon, bel-angst en andere sociale onzekerheden doet afnemen. Het plegen van terreur tegen betaling afneemt.

Generatie Z (2001- 2015)

Een generatie, totaal vergroeid met social media en de smartphone. Met alle gevolgen vandien. Verslaving aan mobiele telefoons en de toegang tot internet en apps. Tijden van onzekerheid en dreiging. Klimaatverandering. De Griekse filosoof Aristoteles zei het al: 'De natuur doet niets zonder doel.' Deze mensen zijn snel verveeld. Kunnen maar kort hun aandacht ergens bijhouden. Doen veel tegelijk. Willen de wereld mooier en beter maken. Heel hun leven blijven leren. Zijn politiek bewuster.
De naam ontstond als logisch gevolg op de generaties X en Y.

Social Media zou beperkt moeten worden.
Ook deze mensen weten helemaal niet meer wat nietsdoen is. Lummelen. Wat er tussen hemel en aarde te ontdekken valt.
Ook op spiritueel gebied. Al schijnen sommige jonge mensen weer wat belangstelling voor de christelijke kerken te tonen. Niet als gebouw onder de graffiti waarin je kunt skaten.

De oorzaak van nostalgie

In Indonesië zijn deze Z - jongeren anno 2026 bezig de koloniale tijd te idealiseren lijkt het. Het is echter een soort sarcastische nostalgieverering uit protest tegen de problemen en corruptie van de eigen regering.
In bepaalde café's vind je herinneringen aan de koloniale tijd. Afbeeldingen van Jan Pieterszoon Coen bijvoorbeeld. Die toch echt een oorlogsmisdadiger was.
Bewaard gebleven voorwerpen. Pleidooien voor een VOC opvoeding. Bedoeld wordt een strengere, als die van de blanke kinderen ooit. De structuur daarvan in Nederland.
Inlander is een geuzennaam geworden binnen deze generatie. Buiten dit alles hoor je de uitspraak dat vroeger alles beter was bij tal van generaties.

Schuldgevoel versus vergetelheid

Toen de Zuidoost - Azië correspondent Noël van Bemmel van de Volkskrant op schuldbewuste toon over de koloniale tijd begon (hij woont in Indonesië) reageerden Indonesiërs daarop alsof een Deense toerist zich kwam verontschuldigen voor de Vikingtijd!

'Sudalahhh, dat is zó lang geleden. Zo ging dat toen.’ kreeg hij te horen. Een enkeling voegde daar opbeurend aan toe dat de Japanse bezetting erger was.

De kleur oranje

Als het Nederlandse voetbalelftal speelt wapperen in delen van de archipel Nederlandse vlaggen en kleuren hele straten oranje. Dat moet je volgens de fans echter loszien van de geschiedenis.
Ze houden gewoon van totaalvoetbal zei ooit een Indonesische politieagent met een oranje pruik op.
Er wordt zelf aan straten en gebouwen de ouderwetse koloniale namen teruggegeven en muren worden oranje geverfd, puur voor het toerisme.

Wreedheid en geweld

Het onderwijs in Indonesië besteedde geen aandacht aan het kolonialisme en de wreedheid van vele gouverneur- generaals en soldaten die daarbij kwam kijken. Alles voor het gewin van specerijen. De inheemse bevolking werd niet als mens gezien en velen werden afgeslacht. Ook vrouwen en kinderen ontkwamen niet aan het geweld. Is deze geschiedenis straks verdwenen uit de genen van generatie Z
zo ook de Holocaust onder Hitler? We gaan naar de generaties daarna. Alpha en Bèta.

Alpha generatie(2013 - 2024)

Jonge kinderen die hun weg nog moeten zoeken in de 21e eeuw. Thuisonderwijs. Online les tijdens corona kregen.
De Australische onderzoeker Marc McRrindle verzon de naam voor deze generatie die groot moet worden terwijl de wereld in brand staat.
De samenleving is hypernerveus. De prestatiedruk is zwaar. Alles moet snel. Voor oud en jong niet gezond. Spreken over je mentale klachten is minder moeilijk geworden dat dan weer wel.

Bèta generatie (vanaf 2025)

De nieuwste. Nog nauwelijks begonnen.
Ook deze naam werd door de Australiër Marc McRindle verzonnen.

De Generatiekloof

Een fenomeen dat er altijd is geweest.
Opstandige jeugd die het anders wilde doen dan hun ouders. Een eigen taal en subculturen voorstond. Toch kwamen bij voorbeeld senioren en Generatie Z samen op de werkvloer. Hetgeen niet altijd makkelijk was. Als jong en oud gemengd wordt op de werkvloer, kan men echter wel van elkaar leren. De een helpt de ander met zijn praktijkervaring, de ander helpt op zijn beurt met het omgaan met nieuwe technische vaardigheden.

Tot slot

Hoe zullen de wereld en de natuur en cultuur, een veranderde of veranderénde maatschappij eruit zien als de Alpha en Bèta Generaties volwassen zijn?
Hopelijk hebben ze verbinding, mededogen, liefde, warmte en inlevingsvermogen, filosofie en kennis van geschiedenis en kunst in zich. Dierenliefde en naastenliefde. Zijn ze niet geïndoctrineerd door AI (Artifical Intelligence) of dictators
vol haat of door wrede godsdiensten geradicaliseerd. Hebben ouders en onderwijs ze voldoende creatieve vakken en ethiek en omgangsvormen meegegeven.
Heeft iedereen een basisinkomen, is de kloof tussen arm en rijk verkleind. Heerst er wereldvrede.

Hoe vervoeren mensen zich? Hoe is het gesteld met het klimaat? Is Social Media aan banden gelegd? Heeft iedereen een huis en basisinkomen als geld nog bestaat? Is er goede zorg en minder misdaad en is het druggebruik aan banden gelegd? Draagt men verantwoording voor de planeet?

Hopelijk is er geen denkbeeldig Utopia, maar wel een gemuteerde, getransformeerde, liefdevollere wereld. Of is die er pas bij generaties ver ná die van Alpha en Bèta? Alles hangt af van bewustwording en vrije keuze, mits die op tijd en wereldwijd zullen ontstaan. Landen en hun bevolking leven met wat ze erfden van vele generaties voor hen. Nalatenschappen die
een grote rol spelen. Diep in de genen zitten. Doorgegeven ellende, geluk en voorspoed. Liefde en haat. Oorlog en vrede. Dat alles duurt tot mensen zelf zeggen tot hier en niet verder. Tijd ons te bevrijden. Tijd om los te laten; een andere weg in te slaan.

Thomas More had er wel oren naar. Sommige ideeën uit zijn boek Utopia,(een kritiek op de maatschappij) over een verbroederde samenleving had hij graag in zijn beschavingskring ingevoerd zien worden heeft hij gezegd. Ook stelde hij al in 1516 dat daar weinig hoop op was.

Bronnen:
Wikipedia
AD ZuidOost-Azië
Correspondent
Noël van Bemmel
Youngworks/Generation
INC
J/M Ouders
AI

Anneke Vrolijk Haasnoot

Schrijver: Anneke Haasnoot
10 september 2026


Geplaatst in de categorie: maatschappij

Er is nog niet op deze inzending gestemd.aantal keer bekeken 5

Er zijn nog geen reacties op deze inzending. Schrijf de eerste reactie!

reageer Geef je reactie op deze inzending: