Maskergelaat
Wat is de ziekte van Parkinson?
Parkinson is een hersenaandoening met enorme gevolgen. Het is een ingewikkelde aandoening die niet te genezen is. Mensen met Parkinson hebben last van een tekort aan de stof DOPAMINE in hun hersenen. Hierdoor krijgen zij problemen met
- bewegen
- denken
&
- emoties
Dopamine is een amine die als uitgangsstof dient bij de productie van adrenaline en noradrenaline die tevens dient als neurotransmitter: dit zijn chemische boodschappers die signalen overdragen tussen zenuwcellen, ofwel neuronen, spier- of kliercellen. Neurotransmitters zorgen dat zenuwcellen met elkaar kunnen communiceren via de neurotransmitters synaps, ofwel de ruimte tussen cellen. Lichamelijke aansturing wordt bevorderd bij (on)bewuste processen zoals daar zijn onze hartslag, spierbewegingen en ademhaling. Neurotransmitters beïnvloeden eveneens stemming, emoties, geheugen, slaap en concentratie. Belangrijke voorbeelden van neurotransmitters zijn dopamine, serotonine, GABA en acetylcholine die respectievelijk motivatie, beweging en beloning regelt. Stemming, eetlust en slaap bepaalt, rustgevend werkt en angst remt. Daarnaast stimuleren neurotransmitters zowel spieren als geheugen.
Mensen die lijden aan de ziekte van Parkinson worden geconfronteerd met hersencellen die dopamine aanmaken, maar tegelijkertijd langzaam kapot gaan, met als gevolg dat je hersenen bewegingen en andere lichaamsfuncties minder goed kunnen aansturen. Door het afsterven van zenuwcellen die de stof dopamine aanmaken, met name in een gebied dat de SUBSTANTIA NIGRA, zwarte kernen heet. Als ongeveer 70% van deze cellen is verdwenen, ontstaan de klachten. Helaas is onduidelijk waarom en waardoor deze cellen precies afsterven. Het gevolg is wel dat patiënten met Parkinson minder goed gaan functioneren door trillen, stijfheid en traagheid in bewegingen. De levensverwachting bij de ziekte van Parkinson is vaak maar 2 tot 4 jaar korter dan bij mensen zonder deze ziekte. Het looppatroon is vaak aan verandering onderhevig: Parkinsonpatiënten gaan vaak schuifelen en nemen kortere stappen. Ook is er minder armzwaai; één of beide armen bewegen minder mee. Ook kan er sprake zijn van 'freezing', alsof de voeten aan de grond zijn vastgeplakt. Dit gebeurt vaak óf bij het starten óf bij een smalle doorgang, zoals bijvoorbeeld een deur. De eerste symptomen van Parkinson beginnen met trager bewegen, stijve spieren of een lichte trilling in een hand of vinger in rust.
Vroege motorische symptomen:
- trillen
- traagheid
- spierstijfheid
- kleiner handschrift
en een
- zachte stem
Vroege niet-motorische symptomen of signalen:
- minder goed ruiken
- slaapproblemen
- verstopping of obstipatie ofwel langdurige problemen met de stoelgang
en
- vermoeidheid; een gevoel van algehele zwakte en minder energie
Mensen, beter gezegd patiënten met Parkinson, nemen helaas in aantal toe door:
- vergrijzing
- dat mensen langer met de ziekte leven en
- schadelijke omgevingsfactoren, terwijl
- erfelijkheid en aanleg bij een kleine groep een directe rol speelt, meestal met invloeden van buitenaf
Bij de ziekte van Parkinson zit pijn vooral in spieren en gewrichten. De ziekte van Parkinson is primair een bewegingsstoornis, ontstaan door het afsterven van dopamineproducerende hersencellen. Belangrijke kenmerken zijn:
- trillen
- stijfheid en
- trager bewegen
De ziekte van Parkinson heeft een subtiele hout- en muskusachtige geur die door sommige mensen met een verhoogde reukzin of
HYPEROSMIE
kan worden waargenomen.
Vergeetachtigheid en problemen met denken horen vaak bij Parkinson. Ook vallen door evenwichtsstoornissen, stijve spieren en plotselinge bevriezing tijdens het lopen; FREEZING!
Een behandeling is tot nu toe achterwege gebleven en dan in het bijzonder een behandeling die de ziekte van Parkinson kan genezen of op z'n minst vertragen. Medicijnen voor klachtenvermindering vullen de hoeveelheid dopamine aan of hebben invloed op hoe dopamine in de hersenen wordt gebruikt.
12 september 2026
Geplaatst in de categorie: ziekte

Er zijn nog geen reacties op deze inzending. Schrijf de eerste reactie!