Logisch
dagcolumn
4.0 met 2 stemmen
18 Als iemand illegaal in ons land verblijft dan is het logischerwijs ook illegaal om zo iemand te helpen. Althans, ik heb een tijdje geleden geleerd dat dat logisch is. Ik vroeg me wel af hoe het dan kan dat plegers van een bankoverval die daarbij ernstig gewond raken toch chirurgische hulp krijgen maar blijkbaar zijn er wettelijke uitzonderingen te verzinnen en dat komt in Nederland een aantal politieke partijen erg goed uit. Ze vinden dat illegaliteit strafbaar is maar ze proberen Tante Annie…
De ingestudeerde etalagepop van Forum voor Democratie
column
4.4 met 5 stemmen
50 En ineens was het exit Thierry Baudet en entree Lidewij Guinevère de Vos. Het studentikoze model Lidewij is geboren op 30 augustus 1997 in Leidschendam. Op haar 28-ste is zij lijsttrekker en fractievoorzitter van het FvD geworden.
Haar opa Wim Rietdijk was een merkwaardige filosoof en natuur- en wiskundige, die veel kwaad bloed zette. Zie bijvoorbeeld 'Het Zwarte Schaap' uit 2000, gepresenteerd door Inge Diepman. Wim was 35 jaar gymnasium-leraar. Hij was arrogant en toch deels analytisch…
`Orkaan boven Gaza'
beschouwing
4.0 met 2 stemmen
77 Het lijkt inmiddels een reflex waarmee een aanslag zoals die plaatsvond in Jeruzalem door de wereld als `verschrikkelijk' wordt afgedaan om erna onmiddellijk uit te komen bij de peilloze ellende die Israël in Gaza en in mindere mate (maar de inhaalrace lijkt begonnen) op de West Bank aanricht.
Het onbarmhartig heen en weer gesleep en veelvuldig moorden in Gaza indachtig, dompelt een verhoudingsgewijs bijna mild te noemen aanslag Israël onder in slachtofferschap en wordt door Netanyahu, Katz,…
Herinneringen aan mijn studententijd
hartenkreet
Er is nog niet op deze inzending gestemd.
5 Vaak passeer ik nog met de bus van ¨Arriva¨ het lage gebouw aan de Professor Cobbenhagenlaan waarvan ik het innerlijk zo goed gekend heb. Het is van een moderne architectuur en draagt de trotse naam ¨Maranatha" (¨De heer zal komen¨) tot op de huidige dag op haar gevel en haar kamers en gebedsruimte zijn gegroepeerd rond een bescheiden binnenplaats met spaarzame begroeiing.
Tijdens avondlijke uren kwamen wij, blagen van jonge studenten, daar eens samen in de woonkamer van Roelof, de…
autobiografie
Er is nog niet op deze inzending gestemd.
38 Naar aanleiding van een kritische reactie op een van zijn dierengedichten vroeg Bjarne zich het opnieuw af. Wat was er gecultiveerd en wat was er natuurlijk aan zijn karakter? Hij realiseerde zich dat er meer mensen waren die zich deze vraag stelden. Niet alles wat natuurlijk was had een ideale waarde. En cultiveren om het cultiveren was vaak de dood in de pot bij creativiteit.
Het was plezierig dat hij eindelijk correspondentievrienden had gevonden waarmee hij over poëzie kon schrijven. De…
Het origineelste kostuum
verhaal
3.0 met 2 stemmen
29 Elk jaar wordt er een verkleedfeest met een thema gegeven. Dit jaar is het thema sprookjes. Degene met het origineelste kostuum wint een prijs. Het is elk jaar spannend wie de prijs zal winnen, een geheel verzorgd weekend. Deze keer is dat naar de Efteling.
Op de avond van het feest wemelt het van de sprookjesfiguren. Er zijn verschillende Roodkapjes, Sneeuwwitjes, dwergen, elfjes, heksen.
Maar er is één gemaskerde figuur waarvan niemand weet bij welk sprookje hij hoort. Hij draagt een lang…
Israël en Amerika zetten goede naam van het vrije Westen op het spel
bewering
1.0 met 1 stemmen
23 Ieder keer denk je: Israël en Amerika kunnen het niet gekker maken voor de goede naam en eer van het vrije Westen.
Maar na bombardementen in o.a. Gaza, Jordanië, Syrië, Iran, Libanon en Jemen heeft Israël het nu bestaan om Qatar te bombarderen.
Om onderhandelaars over een staakt-het-vuren te doden.
Met toestemming van Trump...
Laatste nieuws:
TAALBOEKENPRIJS 2021
De Taalboekenprijs 2021 is toegekend aan Alles begint met A van letterkenner Diedrik van der Wal. Hij ontving de prijs – 3000 euro en een oorkonde – op 2 oktober in de uitzending van De Taalstaat, uit handen van juryvoorzitter Nelleke Noordervliet. Het is de derde keer dat deze taalboekenprijs wordt uitgereikt.
Alles begint met A is een lees- en bladerboek waarin de 27 letters van ons alfabet (de ij doet ook mee) worden voorgesteld aan de hand van anekdotes, weetjes en encyclopedische informatie over hun vorm, functie en uitspraak. De jury prees het boek om de verzorgde presentatie, de toegankelijkheid, en vooral ook om de veelzijdigheid: “Alles begint met A is als het ware een dissertatie in de letterkunde, waarin een veelheid aan subdomeinen voorbijkomt: typografie, letterfrequentie, schrijfonderwijs, spelling, klanksymboliek, grafologie … tezamen een caleidoscopisch verhaal van de letter-taal der Lage Landen.”
De Taalboekenprijs is een prijs voor het beste taalboek – een boek dat bedoeld is voor een breed publiek, en dat oorspronkelijk, goed geschreven en taalkundig relevant is. De prijs is een initiatief van het Genootschap Onze Taal, het Algemeen-Nederlands Verbond en dagblad Trouw. Er waren vijf boeken genomineerd, van onder anderen de winnaar van vorig jaar, Nicoline van der Sijs, en taaljournalist Ewoud Sanders.
Bron: www.neerlandistiek.nl
Ook op de site www.onzetaal.nl is meer informatie te vinden over deze toegekende prijs.Karel Jong, 04-10-2021
DE WEEK VAN HET NEDERLANDS
Dat is een samenwerking van Vlaams-Nederlands Huis deBuren en de Taalunie. Samen met verschillende partners brengen ze de veelzijdigheid van het Nederlands onder de aandacht.
Voor de zevende editie zetten we de taal op stelten. Daarbij kijken we meer dan ooit over de grenzen heen. Van 2 tot 9 oktober 2021 slaan we de handen in elkaar om het Nederlands als wereldtaal te belichten.
Bron: www.weekvanhetnederlands.org
Karel Jong:
Op de site van deze club kunnen deelnemers in meer varianten hun taalkennis beproeven. Ook voor laaggeletterden is er materiaal. Zoals bekend is taal een onmisbare basis om op allerlei terreinen in de samenleving beter mee te kunnen. Van een boek genieten is prettig. Nog belangrijker is dat leesvaardigheid en kunnen schrijven van groot belang zijn om in de moderne, meer ingewikkelde samenleving qua bureaucratie zo goed mogelijk mee te draaien. Met andere woorden: aandacht specifiek voor de Nederlandse taal is geen luxe hobby, maar een terechte focus op een zeer belangrijk stuk 'gereedschap'.
Karel Jong, 27-09-2021
ANNE RUBE NIEUWE BESTUURSVOORZITTER VAN DE SCHRIJVERSCENTRALE
Anne Rube is per 1 juli 2021 de nieuwe bestuursvoorzitter van De Schrijverscentrale. Ze volgt Nelleke Noordervliet op, die sinds 2015 voorzitter van het bestuur was en als bestuurslid namens de auteurs betrokken blijft.
Anne Rube: “Het is een uitdaging om zo’n gewaardeerde en gelauwerde auteur als voorzitter op te volgen, maar ik voel me vereerd en ga me graag inzetten voor deze professionele organisatie waarbij vrijwel alle Nederlandse auteurs en illustratoren zijn aangesloten. Door jaarlijks zo’n 4.500 ontmoetingen tussen de schrijvers en hun lezers te regelen voor boekhandels, scholen en bibliotheken, maakt De Schrijverscentrale literatuur breed zichtbaar en stimuleert ze het lezen. Ik zie ernaar uit om samen de nieuwe plannen die er liggen vorm te gaan geven.”
Ruime ervaring bij VOB, Probiblio en uitgevers
Anne Rube is sinds 2020 interim-voorzitter van de VOB (Vereniging van Openbare Bibliotheken) en daarvoor onder meer veertien jaar directeur-bestuurder van Probiblio, de provinciale ondersteuningsinstelling voor bibliotheken in Noord- en Zuid-Holland. Zij werkte eerder als uitgever bij Wolters-Noordhoff. Later werd zij directeur-uitgever bij Thieme Meulenhoff en directeur van J.M. Meulenhoff. Anne was – in de periode dat zij verbonden was aan Probiblio – onder meer voorzitter van de commissie Letteren en bibliotheken van de Raad voor Cultuur.
Wendbaarder, zichtbaarder en efficiënter
Nelleke Noordervliet, die tot het eind van het jaar als bestuurslid betrokken blijft bij De Schrijverscentrale: “Veranderende tijden dwingen organisaties tot verandering. De afgelopen jaren hebben we De Schrijverscentrale wendbaarder, zichtbaarder en efficiënter gemaakt. Een servicegerichte organisatie die een verbindingsstation in het literaire netwerk is.”
Kwaliteit en vernieuwing
Directeur Anne Zeegers: “We zijn heel blij met de komst van Anne Rube, die met haar ruime ervaring in uiteenlopende functies in het boekenvak alle facetten van boeken, lezen en leesbevordering kent. Haar brede, relevante netwerk sluit naadloos aan bij onze ambitie om De Schrijverscentrale – en daarmee de 5.000 schrijvers in ons bestand – binnen en buiten de grenzen van het boekenvak op de kaart te zetten. Denk aan de verdere groei en internationalisering van onze succesvolle start up Schrijver op je Scherm. En het project om themagerichte schrijversbezoeken als aanjager van debat te promoten.
Met spijt in het hart laten we Nelleke Noordervliet als voorzitter gaan en bedanken haar voor haar sterke en betrokken voorzitterschap. In september 2015 zijn we samen als voorzitter en directeur gestart, hebben met De Schrijverscentrale de voorganger SSS in een moderne jas gestoken en ingezet op kwaliteit en vernieuwing. Gelukkig blijft Nelleke als bestuurslid nog even aan om samen met Anne en de andere bestuursleden Judith Uyterlinde, Mylo Freeman en Michael Boogaerdt mee te denken over de realisatie van onze plannen.”
Bron: website De Schrijverscentrale
Karel Jong, 12-08-2021
Raadselige Roos 2021
U kunt deelnemen door een gedicht en/of een prozaverhaal in te sturen vóór vrijdag 1 oktober 2021. Het thema voor deze editie is ‘de overkant’ en is verplicht voor alle inzendingen.
De Raadselige Roos schrijfwedstrijd biedt u als deelnemer naast een podium ook de gelegenheid om uw werk, prozaverhaal of gedicht, door een jury te laten beoordelen. Zoals bij elke wedstrijd horen ook bij een schrijfwedstrijd spelregels. Deze zijn zijn te lezen te vinden op: www.literaircafevenray.nl, onder de webpagina ‘Raadselige Roos’.
Uw gedicht moet minimaal uit 50 en maximaal uit 150 woorden bestaan. Een verhaal uit minimaal 500 tot maximaal 1500 woorden. Ze mogen niet eerder gepubliceerd zijn en moeten in het Nederlands geschreven zijn. De inzendingen kunnen uitsluitend volgens de spelregels en per e-mail worden ingezonden naar: raadseligeroos@literaircafevenray.nl
Het inschrijfgeld: € 20,00 (voor deelnemers, die jonger zijn dan 25 jaar € 10,00) dient vóór 1 oktober 2021 te worden overgemaakt op de bankrekening van het Literair Café Venray: NL 46 RABO 0132 594 250 onder vermelding van Roos 2021 en uw naam en woonplaats
Het werk van de winnaars van de Proza-, Poëzie- en Publieksjury verschijnt in onze bundel de Raadselige Roos 2021 met passende beeldende werken. Naast de bundel ontvangen de eerste prijswinnaars een trofee, een juryrapport en een boekenbon.
Naast de drie prijswinnaars door de vakjury’s Proza en Poëzie en de winnaar van de Publieksjury kiest elke jury nog vijf verhalen, c.q. gedichten, die niet in de prijzen vielen, maar die de moeite waard zijn om in de bundel Raadselige Roos 2021, met een passend beeldend werk, gepubliceerd te worden.
Wij streven ernaar om een feestelijke prijsuitreiking plaats te laten vinden op zondag 23 januari 2022. De organisatie van de Raadselige Roos en Literair, 11-06-2021
Bezig met laden
Meer laden...