Trump volgt Netanyahu...
dagcolumn
Er is nog niet op deze inzending gestemd.
22 De gewelddadige bombardementen van Israël en Amerika op Iran lijken ingegeven door persoonlijke doeleinden van de regeringsleiders van beide landen. Dat is nooit verstandig.
Netanyahu weet dat hij slechts aan de macht kan blijven door oorlog te voeren en te blijven voeren.
Daarbij ziet hij ook zijn kans schoon om Iran terug te bombarderen naar een jaar of 50 geleden omdat Trump hem in alles zijn zin lijkt te geven. Het zou me zelfs niet verbazen als hij gaat proberen van Libanon het…
Rustig aan, mensen
column
4.0 met 4 stemmen
53 Een glimmende sticker op de binnenkant van de locker schreeuwt me in koeienletters toe: “Wat zit je haar goed!!” In de kleedkamer liep ik zojuist langs de spiegel en dacht precies het tegenovergestelde.
Ik check verbaasd een andere: “Hee, ben je daar nu alweer? Goed bezig!!” En nog een: “Chop chop, de gewichten wachten op je!!” Vast goed bedoeld, maar rustig aan, mensen. Straks maak ik rechtsomkeert. Niet iedereen kan ertegen om zo enthousiast te worden toegesproken.
In en om de…
INTERNATIONAAL RECHT
beschouwing
4.0 met 5 stemmen
44 Ik zat naar een talkshow te kijken. Zo’n tafel met mensen die allemaal iets vinden, maar het toch vooral netjes formuleren zodat niemand boos wordt, behalve eventueel de kijker.
Er zat een man die uit Iran was gevlucht. Dat was geen klein verhaal. Hij vertelde over gevangenissen, martelingen, ondervragingen waarvan je al ongemakkelijk wordt als je er alleen maar naar luistert. Hij had het over cellen, over verdwijnen, over mensen die nooit meer terugkwamen. Op zo’n moment wordt het stil in…
Samen rond de tafel in voeger tijd
hartenkreet
3.7 met 3 stemmen
54 De zwart-wit-foto toont ons allen in vroeger jaren: de familiekring die mij omgaf, de goedgunstige personen die mijn jeugd hebben bepaald, die mij omringden als een warme mantel in de winter, tussen wie ik opgroeide.
Oma, al op leeftijd, bedaard; in de ouwelijk aandoende jurk. Vader, met de eeuwige sigaret. Ikzelf, zes jaar oud, lachend. En tante Resi, aan wie geen lang leven beschoren zou zijn, met haar kind op schoot.
De foto toont een beeld uit een lang vergeten jaar, bedolven en…
autobiografie
5.0 met 3 stemmen
69 Hallo Mukhammad,
Ja, de tijd gaat snel de laatste tijd, al is dat niet onlogisch als er zoveel gebeurd tegelijkertijd. Niet alles blijft hetzelfde. Natuurlijk geeft het een vertrouwd gevoel wanneer je elkaar regelmatig schrijft. Het is toch anders dan de vaak vluchtige dagelijkse contacten in een winkel, op straat of ergens anders.
Ik moet je eerlijk bekennen dat ik het romantische bezoek van de donkere lustridder bij lange na nog niet vergeten ben. Zo zijn er mensen waartegen je soms onbewust…
Binnen- en buiten verdriet
verhaal
4.0 met 4 stemmen
123 Verdriet is soms zichtbaar maar heel vaak ook niet. Als ik huil hoef ik niet verdrietig te zijn, maar als ik verdrietig ben en juist niet huil dan wordt m’n buik heel zwaar, krijg ik een krop in m’n keel en slik, slik en probeer die bonk omlaag te krijgen wat soms lukt maar vaak ook niet.
Als ik zo verdrietig ben dat het overal zeer doet - dan heb ik dus teveel ‘bonken' doorgeslikt denk ik zomaar?
Maar als m’n verdriet zichtbaar is en ik dus een ware tranenvloed naar buiten laat lopen,…
Wie stopt de oorlogsmisdadiger Netanyahu?
bewering
5.0 met 3 stemmen
53 De illegale oorlog die Israël en in zijn kielzog Amerika voert dient geen enkel rationeel doel meer.
De door de eigen machthebbers van Iran toch al zo gekwetste bevolking schiet er niets mee op dat iedere dag opnieuw onschuldige mannen, vrouwen en kinderen sneuvelen en gebouwen worden plat gebombardeerd en mensen massaal op de vlucht worden gedreven.
Netanyahu is een heilloze weg ingeslagen: wie stopt deze oorlogsmisdadiger?
Laatste nieuws:
LEESCOALITIE STEUNT PLEIDOOI ONDERWIJSINSPECTIE: ROER MOET RADICAAL OM
Recent presenteerde de Inspectie van het Onderwijs het rapport ‘Staat van het Onderwijs 2022’. Daarin pleit de inspectie ervoor dat het taal- en rekenniveau van leerlingen binnen twee jaar verbeterd moet zijn.
De inspectie constateert dat de afgelopen twintig jaar het niveau van basisvaardigheden van leerlingen is gedaald. Daarom moet volgens de inspectie ‘het roer radicaal om’. Deze constatering sluit naadloos aan bij het pleidooi van de Leescoalitie voor een ambitieus leesoffensief om ervoor te zorgen dat in 2025 niemand met een leesachterstand van school komt.
Basisvaardigheden
Het rapport van de inspectie stelt dat het fundament van het Nederlandse onderwijs flink onder druk staat. Het niveau van basisvaardigheden van leerlingen is op dit moment zorgwekkend laag. In het rapport staat: ‘het verwerven van de nodige basisvaardigheden is niet voor iedere leerling of student vanzelfsprekend, er zijn te veel leerlingen die op een te laag niveau blijven steken en niet alle leerlingen krijgen de kansen die passen bij hun mogelijkheden'. Dit komt door de gevolgen van de coronacrisis, het gebrek aan focus op scholen, het afnemende werkplezier onder docenten en leerlingen en ten slotte het oplopende leraren- en schoolleiderstekort. Als jongeren met een achterstand in basisvaardigheden van school komen, lopen zij het risico om de nieuwe generatie laaggeletterden te worden.
Vervolgstap
De Leescoalitie kijkt uit naar het masterplan basisvaardigheden dat onderwijsminister Wiersma voor de zomer presenteert. Voorwaarde voor succes is een structurele aanpak. De focus op de doorlopende leerlijn zowel binnen als buiten het klaslokaal speelt daarbij een belangrijke rol. Ook is er dan landelijk en lokaal samenwerking nodig. Terecht wijst de inspectie naar het succes in Ierland en Zweden. Daar leidt intensieve samenwerking tussen alle partijen tot flinke verbetering van basisvaardigheden. De leden van de Leescoalitie staan dan ook klaar om deze uitdagingen samen met het onderwijsveld en het Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap op te pakken. De Leescoalitie is een samenwerkingsverband tussen KB Nationale Bibliotheek, Literatuurmuseum/ Kinderboekenmuseum, Nederlands Letterenfonds, Stichting CPNB, Stichting Lezen (voorzitter), Stichting Lezen en Schrijven, Taalunie en Vereniging van Openbare Bibliotheken.
Gerlien van Dalen, voorzitter Leescoalitie:
“De Inspectie van het Onderwijs benadrukt opnieuw het belang van het verbeteren van de basisvaardigheden van leerlingen. Het is dan ook hoog tijd om werk te maken van structureel beleid zodat iedereen in Nederland kan meedoen - in het klaslokaal, op de arbeidsmarkt en in de samenleving. Daarom is focus op basisvaardigheden in het onderwijs belangrijk. En volwassenen moeten op latere leeftijd via om- en bijscholing een leven lang hun basisvaardigheden kunnen verbeteren. Als Leescoalitie hebben we de slagkracht, kennis en bereidheid om samen met het onderwijs deze uitdaging de komende twee jaar aan te pakken.”
Bron: www.leescoalitie.nl
Wie zitten er in de Leescoalitie?
De Leescoalitie bestaat uit Stichting Lezen (voorzitter), de Stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek, Stichting Lezen & Schrijven, het Literatuurmuseum/Kinderboekenmuseum, de bibliotheken (de Koninklijke Bibliotheek en Vereniging van Openbare Bibliotheken), het Nederlands Letterenfonds en de Taalunie.
Karel Jong, 22-04-2022
4k's en het Trans-Portaal.
Spanning in heden, verleden en toekomst.
Niek Kalberg, op deze site bekend als (dag)columnist Trawant, publiceerde onlangs een kinder/jeugdboek voor meisjes en jongens van 10 tot 12 jaar.
'4K's en het Trans-Portaal' voert de lezer van de Amazone via de middeleeuwen naar Apeldoorn aan zee en het oude Egypte. Volgens de eerste lezers: ' Een boek dat je met een zaklantaarn onder de dekens in één keer uit wil lezen'.
Recensie door: Monique de Rooij
Een heerlijk verhaal dat je het liefst, met een zaklantaarn onder de dekens, achter elkaar uit wil lezen. (Om je dan te realiseren dat je al minstens veertig jaar zelf mag weten hoe laat je gaat slapen, hooguit zijn de gevolgen 's ochtends voor jezelf). Het boek is geschreven in de stijl van een avonturen-jeugdboek, ik schat dat het voor kinderen vanaf een jaar of 11, 12 prima te doen is. Maar voor volwassenen is het minstens zo leuk, een spannend feelgood-verhaal met fijne personages die herkenbaar zijn in de huidige tijdgeest. Een vlot leesbaar en onderhoudend verhaal. En - voor deze lezeres - hier en daar ook nog leerzaam en tot nadenken stemmend. Met veel plezier gelezen!
De 4k’s (klasgenoten Koen, Karin, Kasper en Karins hond Konijn) vieren hun zomervakantie bij Karin op de boerderij. Karin’s oma, Adriana baronesse van Calmthout tot Heugenis, is tijdens een klimaatactie tegen de bosbranden in de Amazone spoorloos verdwenen.
Haar man, de uitvinder Hubertus von Heinzel, doet zijn uiterste best om haar terug te vinden. Samen met A'lien, een buitenaardse bezoeker is hij in de schuur van zijn boerderij bezig met de reparatie van het Trans-Portaal, het ruimtevoertuig waarmee hij naar zijn vrouw op zoek wil gaan.
Nieuwsgierig naar opa’s geheimen sluipen de 4K’s 's nachts stiekem de schuur binnen.
Dan volgt een zinderend avontuur waarin iedereen hoopt dat er genoeg tijd is om oma te redden.
Het boek is online te bestellen bij iedere boekhandel of bij Bol.com voor minder dan € 20.Redactie, 13-01-2022
Schrijfster en juriste Roxane van Iperen TAALSTAATMEESTER 2021.
Dat maakte Frits Spits tijdens de kerstdagen bekend in De Taalstaat.
De jaarlijkse onderscheiding gaat naar degene die zich het afgelopen jaar heeft onderscheiden in taalgebruik. Van Iperen hield eerder dit jaar de 4 mei-voordracht in de Nieuwe Kerk in Amsterdam en was een van de geïnterviewden bij Zomergasten. Daarnaast maakte zij een brievenboek als vervolg op haar bestseller ’t Hooge Nest en schreef ze het essay voor de Boekenweek.
Doordacht en invoelend
Het panel van KRO-NCRV’s De Taalstaat prijst haar intelligente en kraakheldere taalgebruik, haar doordachte én invoelende teksten en haar vermogen om de tijdgeest te duiden. “De combinatie van een prachtige dictie en de rust en helderheid in haar betoog zijn van enorm belang in de onderwerpen die ze aansnijdt: onze gedeelde en pijnlijke geschiedenis”, aldus een van de panelleden. Een ander zegt: “Haar taal is net zo rijk als de thema's die zij aansnijdt en net zo meeslepend als de gedachten die zij ontvouwt.”
Eerdere winnaars
De redactie van het KRO-NCRV programma De Taalstaat nomineerde dit jaar drie kandidaten. Naast Van Iperen werden Ernst Kuipers, voorzitter van het Landelijk Netwerk Acute Zorg, en parlementair verslaggever Ron Fresen van de NOS voorgedragen. Een panel van taalliefhebbers stelde de uiteindelijke winnaar vast. De beoordelingscriteria waren onder andere: helder taalgebruik, verstaanbaarheid, geloofwaardigheid, goed geïnformeerd zijn en enthousiasme. De titel Taalstaatmeester is voor de vijfde keer toegekend door het radioprogramma De Taalstaat van presentator Frits Spits en ging eerder naar Beatrice de Graaf, Lilian Marijnissen, Freek de Jonge en Mark Rutte.
BRON: www.nporadio1.nl
Karel Jong, 27-12-2021
Marieke Lucas Rijneveld wint met MIJN LIEVE GUNSTELING de F. Bordewijk-prijs 2021
28/10/2021
In het programma Kunststof is bekendgemaakt dat Marieke Lucas Rijneveld met 'Mijn lieve gunsteling' de F. Bordewijk-prijs 2021 wint. Eerder won ze ook al de Tzum-prijs voor hetzelfde boek. De F. Bordewijk-prijs is een jaarlijkse prijs voor het beste Nederlandstalige prozaboek.
Meteen vanaf het begin van 'Mijn lieve gunsteling' wordt de lezer meegevoerd op het ademloze ritme van wat niet minder dan een verslag is van een verzengende obsessie, de obsessie van een veearts, zelf beschadigd, voor een beschadigd 14-jarig jongensmeisje. Alles is overrompelend in deze roman, maar toch vooral de plastische taal die de obsessie van de veearts lichamelijk voelbaar maakt en die de lezer die doorleest, nee, die gedwongen wordt door te lezen, het gevoel geeft tot medeplichtige te worden gemaakt als grenzen onvermijdelijk worden overschreden. Daartoe zijn alleen grote schrijvers als Rijneveld in staat.
De jury onder voorzitterschap van Aad Meinderts bestond uit Erica van Boven, Jeroen Dera, Rashif El Kaoui, Nisrine Mbarki, Sanne Parlevliet, Jan de Roder, Jeannette Smit en Sarah Vankersschaever. Aan de prijs is een bedrag van 6.000 euro verbonden.
De prijs wordt op 23 januari 2022 uitgereikt op het festival Winternachten.
Bron: www.tzum.info/2021/10/nieuwsKarel Jong, 05-11-2021
Bezig met laden
Meer laden...