Inloggen

Misplaatste grap

dagcolumn
3.7 met 3 stemmen aantal keer bekeken 37
Laatst zat ik met collega’s en klanten te teamsvergaderen. Ik heb er nog geen beter woord voor, maar we zaten dus allemaal op een zolderkamer of in een kantoor en vergaderden. De twee dames gaven aan dat we een afspraak met iemand snel moesten maken, want anders was die met zwangerschapsverlof.
Een handige tip. Maar een collega zei gevat: ‘dat gezwangerschapsverlof moest verboden worden!’ Ik reageerde niet. De dames ook niet. Geen van de andere mannelijke collega’s zei iets, totdat…

Surprise-stress

column
3.8 met 4 stemmen aantal keer bekeken 90
"Ik vond de les saai, dus ik liet een okselscheetje." Zoon zegt het terloops, terwijl hij zijn patatjes één voor één door de fritessaus haalt.
"Juf Jolanda stuurde me de klas uit."
Een grote klodder belandt op zijn shirt. Zwijgend geef ik hem een servet, wijzend op de vlek.…
Mohair24 november 2025Lees meer >

Een grote inspiratiebron van Rudolf Steiner

beschouwing
Er is nog niet op deze inzending gestemd.aantal keer bekeken 9
(voor Marie von Sivers (1867 - 1948))
Jij bent geboren op 14 maart 1867 in Wloclawek in het Russische Rijk, wat nu Polen is. Jij was lid van een aristocratische familie en jij sprak vloeiend Russisch, Duits, Frans, Engels en Italiaans. Jij studeerde theater en voordracht bij diverse docenten in Europa. Jouw vader was Jacob von Sivers, een luitenant-generaal in Russische dienst. Jouw moeder was Carolina Baum en jij was één van hun acht kinderen. Rond 1874-1875 verhuisden jullie naar Riga en…

Driekoningen zingen, een jeugdervaring

hartenkreet
Er is nog niet op deze inzending gestemd.aantal keer bekeken 10
In die tijd van onze jeugd en wel na de Kerstdagen als de Kerstboom weer de deur uit was en de zesde januari was aangebroken, trokken wij, kinderen nog, verkleed en geschminkt langs de deuren als de Driekoningen en we droegen papieren lampionnen en we zongen een voor de gelegenheid vervaardigd, toepasselijk lied;;
¨Driekoningen, driekoningen
geef me een nieuwe hoed
mijn oude is versleten…
I.Broeckx28 november 2025Lees meer >
autobiografie
4.0 met 1 stemmen aantal keer bekeken 79
De herfst van 2007 was over het algemeen iets koeler dan normaal in september en oktober, maar november was juist zachter dan gemiddeld.
In de herfst van het jaar 2007 vertelde Violette in het buurthuis Amsterdam dat ze last had van een writer’s block.
Ze bleef gissen naar de oorzaken van deze gebeurtenis. Violette maakte Bjarne deelgenoot van deze persoonlijke ellende. Uiteindelijk wist ze er veel over te vertellen. Ze werd teveel afgeleid door familieleden en de persoonlijke situatie…
Bjarne Gosse25 november 2025Lees meer >

De verwarming die niet aan hoefde

verhaal
3.2 met 5 stemmen aantal keer bekeken 83
Kijk, decennia geleden toen we in een eengezinswoning zaten, was er al vroeg in de herfst de verwarming aan, gewoon omdat een vrijstaand huis nou eenmaal sneller afkoelt, dat is een vaststaand feit… Nu wonen we al meer dan 20 jaar in een appartement, niet omdat het onze beider keuze was maar domweg omdat lichamelijke problemen zich voordeden bij: met name het traplopen en tja, daarvan zitten er maar liefst 2 in ons vorige huis, dus was het of een traplift of verhuizen…
Het werd het laatste…
An Terlouw27 november 2025Lees meer >

Weg met Witkoff

bewering
5.0 met 1 stemmen aantal keer bekeken 31
Steve Witkoff moet op staande voet worden ontslagen als Amerikaanse hoofdonderhandelaar met betrekking tot de Russisch-Oekraïense oorlog.
Witkoff (van RUSSISCH-Joodse afkomst) heeft de Russen c.q. Poetin ingefluisterd hoe hij Trump voor Poetins wrakke karretje kan spannen.
Totaal onvoorstelbaar dat een Amerikaanse onderhandelaar zo omgaat met de belangen van de vrije Westerse wereld.…
Wim de Wijs27 november 2025Lees meer >

Laatste nieuws:

Kinderboekenschrijver Guus Kuijer wint Constantijn Huygens-prijs.

De Constantijn Huygens-prijs 2020 is toegekend aan kinderboekenschrijver Guus Kuijer. De jury noemt de schrijver als "een van de grote vernieuwers van de naoorlogse jeugdliteratuur en daarmee van de Nederlandse literatuur".

Kuijer (1942) werkte enkele jaren als onderwijzer in Didam, waarna hij zich toelegde op het schrijven.
Hij begon met het schrijven van boeken voor volwassenen, maar zijn eerste het beste boek voor kinderen betekende zijn doorbraak als schrijver. Dat boek schreef hij voor Madelief, een dochter van vrienden. Er volgden meer Madelief-boeken, die in de jaren 90 werden verfilmd.

Volgens de jury is Kuijers "monumentale oeuvre van een constant hoog niveau”. In zijn boeken staat het individu en de vrije geest centraal. "Het verlangen naar het inrichten van een eigen leven kan niet serieus genoeg worden genomen, bij kinderen en volwassenen", schrijft de jury.

Aan de Constantijn Huygens-prijs is een bedragje van 12.000 euro verbonden. De uitreiking is in januari 2021.

Eerdere winnaars waren onder anderen Adriaan van Dis (2015), Atte Jongstra (2016) en Nelleke Noordervliet (2018).
Redactie, 05-07-2020
LIBRIS LITERATUUR PRIJS 2020 UITGEREIKT.

Schrijver Sander Kollaard heeft de Libris Literatuur Prijs 2020 gewonnen. Dat is afgelopen maandag bekend gemaakt tijdens het televisieprogramma Nieuwsuur. De uitreiking was coronaproof opgezet.

Kollaard krijgt de prijs voor zijn roman ‘Uit het leven van een hond’, waarbij wij vierentwintig uur met de doodgewone vijftiger Henk op stap gaan, samen met zijn hond. De jury roemt het bijzondere boek over een opmerkelijke man om de spanning in de zinnen, die steeds weer verrassen.

‘Kollaard schrijft alsof hij praat met de lezer, gezellig, haast met een kopje thee erbij. Maar we merken al snel dat er meer steekt achter die knusse toon, achter de lichtvoetige zinnetjes. Dit is geraffineerder, voel je, en je moet zorgvuldig lezen’, schrijft de jury.

De auteur zelf is overdonderd. ‘Ik schrijf niet echt met voorbedachten rade. Ik ben aan het boek begonnen. Dan ga je van zin naar zin, op een goed moment wordt het wat.’

Levenslust

‘Een dag uit het leven van een hond - en zijn baasje - bevat geen wereldschokkende gebeurtenissen, maar Kollaard laat in de vierentwintig uur met die doodgewone Henk zien waar het in een mensenleven om gaat. Deze uiterst fijnzinnige roman geeft de lezer schokken van herkenning, een dosis levenslust, lessen in levenskunst en passant veel leesplezier’, aldus de jury.

Volgens de auteur hebben veel mensen gereageerd op de positieve toon. ‘Die toon kwam er gewoon in omdat ik mij op dat moment zo voelde. Ik voelde een zekere drang om het licht te zoeken, en de vreugde in het leven. Het is een tijd van sarcasme en liegen, ik was dat zat.’

Kollaard woont in Zweden. ‘Als schrijver krijg ik steeds weer de vraag wat ik van de Zweedse corona-aanpak vind. Dat weet ik niet. De meeste schrijvers weten over verreweg de meeste dingen helemaal niks, daarom schrijven ze van die dikke boeken’, zei hij eerder in Nieuwsuur.

De Libris Literatuur Prijs is, samen met de BookSpot Literatuurprijs, de belangrijkste jaarlijkse onderscheiding in de Nederlandstalige literatuur. Naast Sander Kollaard waren genomineerd: Saskia Coster, Wessel te Gussinklo, Oek de Jong, Marijke Schermer en Manon Uphoff.

Kollaard wint met de prijs een bedrag van 50.000 euro.

(Bron: nos.nl, 23 juni 2020)
Karel Jong, 24-06-2020
Literaire jongerenprijs De Inktaap naar Nina Polak


Schrijfster Nina Polak heeft De Inktaap 2020 gewonnen. Ze krijgt de literaire jongerenprijs voor haar roman Gebrek is een groot woord, over de 22-jarige zeilster Nynke Nauta - alias Skip - die worstelt met de voortdurende tweestrijd tussen het verlangen naar vrijheid en geborgenheid.

De tweede roman van Polak (33) "verdient het om door vele ogen geliefkoosd te worden", stelt de schooljury. "Een onderhoudend boek, door de verschillende schrijfstijlen die Polak gebruikt. Het verhaal zal ons bijblijven en was voor ons een moment dat we het idee hadden dat we niet alleen waren", aldus de scholieren.

Vanwege de coronamaatregelen werd de prijs niet fysiek uitgereikt. De winnaar werd bekendgemaakt in een podcast. De andere genomineerden waren Rob van Essen (De goede zoon) en Tommy Wieringa (De heilige Rita).


Scholieren stemmen

Scholieren van 15 tot 19 jaar mochten stemmen op winnaars van de BNG Bank Literatuurprijs, de Libris Literatuur Prijs en de Bookspot Literatuurprijs. Dit jaar brachten 1187 scholieren hun stem uit.

De prijs wordt sinds 2002 uitgereikt. Eerder ging de eer naar onder anderen Harry Mulisch, A.F.Th. van der Heijden, Conny Palmen en Murat Isik.

(bron: NOS.nl, 15 juni 2020)

Karel Jong, 15-06-2020
De 28ste editie van de schrijfwedstrijd voor amateurs, de Raadselige Roos van Literair Café Venray staat op het punt van beginnen.

Wij nodigen weer alle Nederlandstalige amateurdichters en -prozaschrijvers in Nederland en België uit om deel te nemen. Deelnemen kan door vóór 1 oktober 2020 een gedicht en/of prozaverhaal in te sturen naar raadseligeroos@literaircafevenray.nl.
Het thema van de Raadselige Roos 2020 luidt: ‘dwarsliggers’.
Dit thema is verplicht voor alle inzendingen, zowel proza als poëzie.
De Raadselige Roos biedt een uniek podium om eigen literair werk aan een deskundige jury en een literatuur minnend publiek voor te leggen. Het volledige regelement staat op onze website: www.literaircafévenray.nl.
Een gedicht moet uit minimaal 50 en maximaal 150 woorden bestaan.
Een verhaal uit minimaal 500 en maximaal 1500 woorden. Zowel uw ingezonden gedicht en/of prozaverhaal mogen niet eerder gepubliceerd zijn en in het Nederlands of Vlaams geschreven zijn. Inzendingen voor deelname kunt u uitsluitend per e-mail sturen naar: raadseligeroos@literaircafevenray.nl

Het inschrijfgeld voor deelname aan de Raadselige Roos 2020 bedraagt € 20,- per inzending. Bent u op 1 oktober 2020 nog geen vijfentwintig jaar, dan bedraagt dit € 10,-. Het verschuldigde bedrag dient overgemaakt te worden op de bankrekening van Literair Café Venray: NL 46 RABO 0132594250 onder vermelding van ‘Roos 28, uw naam en woonplaats’.
Evenals in de voorafgaande jaren worden de door de vakjury’s gekozen gedichten en verhalen van de winnaars van de eerste, tweede en derde prijzen en de genomineerden, vijf in de beide categorieën, samen met een passende beeldend kunstwerk in kleur, in een mooie bundel, Raadselige Roos 2020, gepubliceerd.
Ook het gedicht van de door de publieksjury gekozen winnaar en eveneens van vijf genomineerden worden met een beeldend kunstwerk gepubliceerd.
De drie eerste prijswinnaars ontvangen een bronzen trofee, boekenbon van € 30,- het juryrapport en een boeket ‘Rooyse’ rozen.
Ons streven is om een feestelijke bijeenkomst op een zondag in januari 2021, om 11.00 uur in de Venrayse Schouwburg te organiseren. De uiteindelijke datum, plaats en tijdstip zullen tijdig aan alle deelnemers meegedeeld en op de website van Literair Café Venray vermeld worden.
Voor informatie over de schrijfwedstrijd de Raadselige Roos 2020 kunt u terecht op onze website www.literaircafevenray.nl , met vragen op raadseligeroos@literaircafevenray.nl
Raadselige Roos, 01-06-2020
Meer laden...